2016 Kıbrıs Cinsiyet Seçimi Fiyatları

Bunu Oyla
(6 Oylar)

 Cinsiyet Belirlemenin Yasal Boyutu: Kıbrıs Tüp bebek Merkezlerinin preimplantasyon genetik taramayı cinsiyet seçimi amaçlı uygulanması yasaktır. Tıbbi gereklilik durumunda izin alınarak yapılabilir.

Cinsiyet tayini olarak da adlandırılan cinsiyet seçimi, bir süredir tüp bebek tedavisi gören anne-baba adayları tarafından sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Türkiye ve birçok Dünya ülkesinde yasak ya da sıkı kanuni düzenlemelere tabi olan tüp bebek tedavisinde, doğacak bebeğin kız mı erkek mi olacağı önceden belirlenebiliyor.

Hindistan, İsrail, Kıbrıs gibi bazı ülkelerde ise cinsiyet belirleme işlemi, aile planlamasının bir parçası olarak kabul edilmiş ve yasal açıdan diğer ülkelere kıyasla daha kolay uygulanabilir bir yöntem haline gelmiştir.

Tüp bebek tedavisi aşamasında uygulanan birtakım işlemlerden sonra cinsiyeti tayin edilen sağlıklı embriyoların anne rahmine yerleştirilmesiyle ve yerleştirme işleminden sonra yapılan testlerle bebeğin cinsiyetini belirlemek mümkün oluyor.

Araştırmalara göre cinsiyet tayini için Türkiye’den başvuru yapan aileler genelde toplum baskısından kaynaklı olarak erkek çocuk, Avrupa ülkelerinde başvuru yapan aileler ise aile planlaması bakımından kız çocuk istemekteler. Öte yandan daha önce bir çocuk dünyaya getirmiş bazı ailelerin ise yine aile planlaması açısından, ikinci çocuklarının karşı cinsten olmasını tercih etmişlerdir.

Cinsiyet tayini için başvuran çiftler daha önce çocuk sahibi olmuşsa bile yine de tüp bebek tedavisine tabi tutulmaktadırlar.

Cinsiyet Seçimi Fiyatları

Cinsiyet seçiminin yasal olduğu Avrupa ülkelerinde ilaç fiyatlarının pahalılığından dert yanan çiftler çoğunlukla Kıbrıs’ı tercih etmekteler. Kıbrıs’ta tedavi süreci yaklaşık 20 gün kadar sürmekte ve gerek fiyat avantajlarından dolayı, gerekse Kıbrıs’ın tatil havasından faydalanabilmek adına, Kıbrıs’taki Tüp Bebek Merkezleri’nin anlaşmalı olduğu otellerde konaklayan çiftler, 20 günün sonrasında mutlu bir şekilde evlerine dönmektedirler.

Cinsiyet seçimi, Türkiye’de kanunen yasak olmasına rağmen, bazı genetik problemlerin uzmanlarca öngörülmesiyle alınan sağlık raporundan sonra cinsiyet seçimi yönteminin uygulanması mümkün. Avrupa’da ise fon desteği olmayan çiftler için cinsiyet belirleme yöntemi epey yüksek rakamlara ulaşırken, Kıbrıs’ta cinsiyet seçimi fiyatları 5,200 – 8000 Euro arasında uygulanan işlemlere göre değişmektedir.

 

Kıbrıs’taki tüp bebek merkezlerinde modern tıbbın sunduğu son teknoloji kullanılarak birçok tedavi uygulanmaktadır. Bunları tüp bebek tedavisi, cinsiyet seçimi (cinsiyet belirleme), yumurta nakli (yumurta donasyonu), sperm nakli (sperm donasyonu)Devamı...

Hemen Ara