Cinsiyet Seçimi ( Cinsiyet Belirleme, Cinsiyet Tayini)

Bunu Oyla
(7 Oylar)

Cinsiyet Belirlemenin Yasal Boyutu: Kıbrıs Tüp bebek Merkezlerinin preimplantasyon genetik taramayı cinsiyet seçimi amaçlı uygulanması yasaktır. Tıbbi gereklilik durumunda izin alınarak yapılabilir.

 

        Kıbrıs’ta cinsiyet seçimi (PGT*), cinsiyet belirleme ya da cinsiyet tayini olarak da adlandırılan, Kıbrıs’ta uzmanlarca uygulanan bir yöntemdir. Bu uygulamayla çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin, sağlıklı ve istenen  cinsiyette bebek sahibi olması mümkün hale geliyor. Ahlaki bakımdan olumlu – olumsuz bir çok yorum yapılsa da, Kıbrıs’ta cinsiyet belirleme işleminin, başta genetik hastalıklar olmak üzere oluşabilecek bir çok hastalığın daha en başta tespit edilmesi mümkün oluyor. Böylece, hastalık taşıyan embriyolar ayrılarak anneye sağlıklı embriyolar aktarılıyor.

Kıbrıs’ta Cinsiyet Belirleme Uygulamasının Avantajları

-Doğacak bebeğin kız mı yoksa erkek mi olacağının tayin edilmesi ve bunun yandında ilerde cinsiyet yoluyla geçebilecek kalıtsal hastalıkların tespit edilerek en başta müdahale etme imkanı vardır.

-Anneye transfer edilecek embriyolar, sağlıksızlardan ayrıştırıldığı için diğer tüp bebek tedavilerine kıyasla başarı oranı çok daha yüksektir.

-Yaşı ilerlemiş anne adayları daha sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmektedir.

-Kontrol dışı çoğul gebelik (ikiz, üçüz, dördüz) ihtimalinin önüne geçmek mümkündür.

-Hamilelikte anne adayının sağlığını tehlikeye sokabilecek durumlar ve durumların neticesi olarak hamileliğe tıbbi müdahale aracılığıyla son verme gibi durumların yaşanması önlenir.

-Gerek aile planlaması, gerekse toplum baskısı nedeniyle doğacak bebeğin cinsiyetinin önem teşkil ettiği durumlarda başvurulabilen yöntemdir.

 

Kıbrıs Cinsiyet Seçimi Aşamaları

1.Aşama: Cinsiyet seçimi yöntemini isteyen çiftlerle görüşülerek süreç hakkında konuşulur, anne ve baba adaylarından gerekli testler talep edilir. Tedavi sürecini ve hamileliği etkileyebilecek durumlarla alakalı gerekli tavsiyeler verilir.

2.Aşama: Kıbrıs’ta Cinsiyet Belirleme işlemi talep edildiğinde, daha önce çocuk sahibi olmuş dahi olsa anne ve baba adayları için standart tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Tedavinin ikinci evresinde anne adayının yumurta ve rahim içi ultrason ile kontrol edilir. İlerleyen süreçte anne için ilaç tedavisi başlatılır. Burada amaç, anneden mümkün olduğunca fazla yumurta hücresi elde etmektir. Daha sonra bu yumurtalar anneden anestezi eşliğine yapılan basit bir operasyon ile toplanır.

3.Aşama: Anne adayından yumurtalar toplandığında, aynı gün içinde baba adayından sperm hücreleri alınarak laboratuvar ortamında dölleme işlemi yapılır.

4.Aşama: Laboratuvar ortamında dölleme işlemi ile elde edilen embriyolardan kök hücreler alınarak genetik bakımdan kapsamlı inceleme yapılır. Böylece bebeğin cinsiyetiyle beraber hastalık ve/veya anomaliliklerin tespit edilmesi mümkün olur. İstenen cinsiyetteki sağlıklı embriyolar ayrıştırılır.

5.Aşama: Yapılan dölleme işleminin 5. Gününde seçilen cinsiyetteki sağlıklı embriyo anneye transfer edilir. Sonraki süreç, anneye yapılacak testler ile hamileliğin durumunu kontrol etmektir.

Kıbrıs’ta Cinsiyet Belirleme işlemi yaklaşık 1 hafta içinde tamamen noktalanmaktadır.

Cinsiyet Seçimi Fiyatları

        Kıbrıs’ta cinsiyet seçimi ücretleri, bu işlemin yasal olarak uygulandığı diğer dünya ülkelerine kıyasla çok daha avantajlıdır. Cinsiyet belirleme işleminde her çift için kendilerine has tedavi yöntemi ve ilaç dozu uygulandığı için sabit bir fiyat yoktur. Kıbrıs cinsiyet tayini fiyatları 5000 Euro – 8000 Euro arasındadır. Ulaşım, transfer, konaklama gibi giderler isteğiniz bağlı olarak ücrete dahil edilebilir.

PGT* : Preimplantasyon Genetik Tanı

 

Kıbrıs’taki tüp bebek merkezlerinde modern tıbbın sunduğu son teknoloji kullanılarak birçok tedavi uygulanmaktadır. Bunları tüp bebek tedavisi, cinsiyet seçimi (cinsiyet belirleme), yumurta nakli (yumurta donasyonu), sperm nakli (sperm donasyonu)Devamı...

Hemen Ara