Tesa – Mikro Tese

Bunu Oyla
(1 Oy)

Tesa veya mikro tese adı verilen mikroskobik cerrahi uygulamalar ile, menisinde canlı sperme rastlanmayan erkeklerin testis dokularında canlı spermlerin arandığı ve bu şekilde sperm elde edildiği, Kıbrıs’taki merkezlerimizde modern tıbbın tüm imkanları ile başarıyla uyguladığımız bir işlemdir.

 Tesa-Mikro Tese Nasıl Yapılır?

Kıbrıs’ta tesa – mikro tese işlemi yaklaşık yarım saat sürmektedir. Anestezi ile uyutulan erkeğin testis dokularında, farklı bölgelerdeki farklı tüplerde canlı sperm hücreleri aranır. Acısız, ağrısız bir operasyon olan tesa-mikro tese işlemlerinde sonra hasta günlük yaşamına geri dönebilmekte, uzun süre istirahati gerektirecek bir durum bulunmamaktadır. Sadece, bir takım hususlara dikkat etmek gereklidir:

-Operasyondan sonra yaklaşık 10 gün cinsel ilişkiye girilmemelidir.

-Operasyondan sonraki  5 gün banyo yapılmamalıdır.

-Kanama, şişlik, kızarlık, ağrı gibi durumlarda doktora derhal haber verilmelidir.

 

Kıbrıs’ta Tesa ya da Mikro Tese Kimlere Uygulanır?

1)Genetik veya hormonal sebeplerden dolayı sperm çıkışı sağlanmadığında,

2)Sperm kanallarının tıkanık olması durumunda,

3)Sperm kanalları doğuştan yoksa,

4)Radyasyona ya da Kemoterapi gibi sperm yapısını bozacak ağır durumlara maruz kalınmışsa,

5)Sperm yapısını bozabilecek enfeksiyonlar yaşanmış veya ilaçlar kullanılmışsa,

 

Tesa ya da Mikro Tese operasyonları uygulanarak canlı sperm hücreleri aramak mümkündür. Canlı sperm bulma olasığı yaklaşık %20 - %50 arasında değişmektedir.

 

Kıbrıs’taki tüp bebek merkezlerinde modern tıbbın sunduğu son teknoloji kullanılarak birçok tedavi uygulanmaktadır. Bunları tüp bebek tedavisi, cinsiyet seçimi (cinsiyet belirleme), yumurta nakli (yumurta donasyonu), sperm nakli (sperm donasyonu)Devamı...

Hemen Ara