Azospermi

Bunu Oyla
(0 Oylar)

 Azospermi, erkeklerde görülen, meni sıvısında hiç sperm bulunmaması durumudur. Bu durum sonradan oluşan bir tıkanıklıktan, cerrahi bir müdahaleden  ya da doğuştan sperm kanallarının eksik ya da hiç  olmayışından kaynaklı olabilir. Tıkanıklığı bağlı durumlarda birtakım girişimlerle sperm kanallarını açmayı denemek mümkündür. 

Tıkanıklık söz konusu değilse, tek tedavi yöntemi cerrahi yollarla sperm elde edilerek mikroenjeksiyon uygulanmasıdır. Tıkanıklığa bağlı olan hastalarda başarı şansı biraz daha  düşük olsa da, cerrahi yolla elde edilen spermlerle aşılama veya normal tüp bebek uygulaması yapılabilir. Bu hastalarda bundan sonrası için yapılması gerekenler testis muayenesi, hormon tetkikleri, ultrasonografi ve tüp bebek uygulaması öncesi bazı genetik testlerdir.

Kıbrıs’taki tüp bebek merkezlerinde modern tıbbın sunduğu son teknoloji kullanılarak birçok tedavi uygulanmaktadır. Bunları tüp bebek tedavisi, cinsiyet seçimi (cinsiyet belirleme), yumurta nakli (yumurta donasyonu), sperm nakli (sperm donasyonu)Devamı...

Hemen Ara