Tüp bebek, doğal yollarla gebelik şansı olmayan çiftler için erkekten alınan spermler ile kadından alınan yumurtaların laboratuar ortamında döllenmesi sonucu embriyo oluşması, oluşan embriyoların tekrar anne rahmine yerleştirilmesi işlemidir.

Doğal yollardan kasıt, çiftlerin 1 yıl boyunca düzenli bir şekilde korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmesi sonucu gebelik oluşmaması durumudur. Bu durumda çiftler Interfil olarak kabul edilir ve tüp bebek tedavi yöntemlerinin uygulanması için ileri düzey tetkik ve muayene işlemleri yapılır.

 

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Kadın vücudu yumurtlama için vücutta doğal yollar ile hormon üretir. Tüp bebek tedavisinde birden fazla yumurta elde edilmesi için vücuda enjeksiyon ile yüksek dozlarda hormon verilir. Yumurtaların gelişimi düzenli olarak ultrasonografi ve kan tahlilleri ile takip edilir. Kadın yumurtaları yeteri kadar geliştikleri zaman yaklaşık 17mm ile 21mm boyutlarına ulaştıklarında iğne ile yumurta çatlatma işlemi yapılır. Yumurta çatlatma işleminden 34-37 saat sonra uygun ameliyathane ortamında ve tercihe göre anestezi uygulanarak vajinal bölgeden özel iğne ile yumurta toplama işlemi yapılır.

Bu arada erkekten alınan sperm ile kadından alınan yumurtalar laboratuarda uygun koşullar altında döllenerek embriyo elde edilir. Embriyoların bölünme oranları ve gelişim durumları takip edilir. Rahme tutunma ihtimali yüksek olan kaliteli embriyolar seçilir ve özel aletlerle tekrar anne rahmine yerleştirilir.

Ayrıca kullanılmayan embriyolar arasından kaliteli embriyolar seçilerek dondurulur. Gebe kalınmaması durumunda dondurulan embriyolar tekrar kullanılabilir.

 

Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Toplama İşlemleri

Yumurta çatlatma işleminden yaklaşık 34-37 sonra yapılır. Biraz ağrıya neden olduğundan anestezi ile yapılması önerilir. Hasta anesteziden 7 saat öncesine kadar bir şey yememeli ve idrarını yapmış olmalıdır. Hasta ameliyathane ortamında uygun muayene pozisyonuna alınır ve gerekli bölgelerin temizliği yapılır. Ultrasonografi yardımı ile özel iğne ile yumurtalıklardan yumurta toplanır. Tüm bu işlemlerden sonra hasta özel odalarda dinlenmeye alınır.

 

Tüp bebek Tedavisinde Embriyo Transferi

Daha önce belirttiğimiz gibi erkekten alınan spermler ile kadından alınan yumurtların döllenmesi sonucu embriyo oluşumu sağlanır. Bir süre sonra embriyo hücreleri bölünür ve yaklaşık 72 saat sonra 8 hücreye kadar çoğalır. Bu işlemlerle birlikte embriyo, yumurta toplama işleminden yaklaşık 72 – 120 saat sonra transfer için uygun hale gelmiş olur.

 

Embriyo Transferinde 5. Günün Önemi

Embriyoların 5. günde transfer edilmesi canlı gebelik oranını artırır. Bunun nedeni kalitesiz embriyoların 120 saat yaşayamamaları ve elenmeleridir. Buna bağlı olarak kalan embriyolar arasında rahme tutunabilme yeteneği olan kısaca kaliteli embriyoların seçilmesi daha olasıdır.

 

Embriyo Transferi Nasıl Yapılır

Özel aletler ile rahim ağzı geçilir ve rahim içine embriyo bırakılır. Ultrasonografi ile embriyoların rahim içindeki durumu kontrol edilir. En çok tercih edilen yöntem olmasına rağmen tedavi süreci ve diğer koşullar iyi geçmesine rağmen yaş vb. durumlardan dolayı başarı oranı daha düşüktür. Bu yüzden 35-40 yaş üstü hastalara çok sayıda embriyo transferi yapılması önerilir. Kalan kaliteli embriyolar daha önce dediğimiz gibi dondurulup, devam eden tedavi sonucuna göre yeniden kullanılabilir.

 

Tüp bebek tedavisi kimler için uygundur?

Tüp bebek tedavisine uygun laboratuar koşullarında ve uzman doktorlar tarafından yapılacak testlerden sonra karar verilir. 12 ay boyunca korunmasız olarak düzenli bir şekilde cinsel ilişkiye girmelerine rağmen gebelik oluşmayan çiftler bir dizi testten geçirilir.

Bu testler sonucunda;

1- Erkekten alınan meni örneğinde yeterli sayıda sperm olamaması yada spermlerin kalitesiz olması.

2- Düşük yaşta olmasına rağmen kadının yumurtalık rezervinin azalması.

3- Endometriozis hastalığının yumurtalık-tüp uyumunu bozması.

4- Yumurtlamada fonksiyon bozukluğu durumu.

5- Kadının fallop tüplerinin sorunlu yada tıkalı olması

6- Bütün test sonuçları normal olmasına rağmen sebebi açıklanamayan gebelik oluşmaması.

Yukarıdaki durumlarda uygun görülen tüp bebek tedavi yöntemlerinden birine geçilebilir.

 

Tüp Bebek Tedavisinde Kadının Yaşının Önemi

Kadın yaşının ilerlemesi normal yollarla gebe kalma oranını olumsuz etkiler. 40 yaşın üstündeki kadınlarda canlı doğum oranı genellikle %10 iken, 35 yaş altı kadınlarda canlı doğum oranı %40 tır. Kadın yaşı ilerledikçe yumurtlama kapasitesi azalır ve yumurta kalitesi düşer.

 

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Durumu

“Çiftlerin yumurtalık ve kısırlık oranı, tüp bebek tedavisinde başarı oranını etkileyen en büyük faktördür.”

Aşağıdaki sebepler tüp bebek tedavisinde başarı oranını etkiler;

Laboratuar koşulları, anne yaşının ilerlemesi, yumurtalık rezervinin azalması, yumurtalıkların yeterince uyarılmaması, rahim iç duvarının durumu, rahmin doğuştan yada sonradan sorunlu olması, tüplerde sıvı birikmesi ve embriyo transferinin doğru şekilde yapılamaması gibi durumlar tedavi sonucunu doğrudan etkilemektedir.

Tüp bebek uygulamalarında, başta bahsettiğimiz IVF yöntemine ek olarak çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Şimdi bu yöntemleri kısaca inceleyelim.

Tüp Bebek Tedavisi Sırasında Yada Tedaviden Sonra Yaşanabilecek Problemler?

İlaçla yapılan her tedavide olduğu gibi hem ilaç hem de uzmanlık gerektiren tüp bebek tedavisinde de bir takım problemler ortaya çıkabilir. Tedavi öncesinde doktorlar tarafından yaşanabilecek problemler hakkında detaylı bilgi verilmelidir.

Bu kapsamda ortaya çıkabilecek problemlere kısaca değinelim;

1- Yumurtlama için ilaçla uyarılma sonucunda kadında aşırı yumurtlama ve Hiperstimulasyon Sendromu ortaya çıkabilir. Ayrıca nefes darlığı, karın şişkinliği, karında sıvı toplanması, damarda oluşan kan pıhtılarının akciğere ulaşması ve kadın yumurtalıklarının ilaçla aşırı uyarılması sonucu yumurtalık kendi etrafında dönmeye başlayabilir.

2- Rahim içi kanama problemi başlayabilir.

3- Alerjik reaksiyonlar çıkabilir.

4- Enfeksiyona bağlı sorunlar oluşabilir.

5- Yanlış uygulanan anesteziye bağlı olumsuzluklar ortaya çıkabilir.

 

Tüp Bebek Tedavi Çeşitleri

1.İn Vitro Fertilizasyon (IVF): Yukarıda bahsettiğimiz temel tüp bebek tedavi yöntemidir. Kısaca erkekten alınan spermler ile kadından alınan yumurtaların laboratuar ortamında döllenmesi sonucu oluşan embriyoların anne rahmine yerleştirilmesidir.

2.Gamet Intrafallopian trasfer (GIFT): Erkekten alınan spermler ile kadından alınan yumurta kadının fallop tüpüne yerleştirilerek döllenmesidir.

3.Zigot Intrafallopian transfer (ZIFT): Bu yöntemde sperm ve yumurtalar laboratuar ortamında birleştirilir. 24 saat sonra kadının fallop tüpüne yerleştirilir ve gebelik beklenir.

4.Intrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu (ICSI): Yumurtaya, özel bir iğne ile sperm enjekte edilerek döllenme sağlanır. Bu yöntem daha çok sperm sayısında az olan ve sperm kalitesinde problem olan hastalarda tercih edilmektedir. Mikroenjeksiyon (ICSI) tedavisi 1992 ‘den itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Sperm problemi bulunan, sperm sayısı az olan ve kalitesiz sperme sahip olan erkekler için devrim niteliğindedir. ICSI tedavisi ile dünya genelinde yüzlerce çift bebek sahibi olabilimiştir.

5.In Vitro Maturasyon (IVM): Doğal olarak yada ilaç kullanılarak uyarılmasına rağmen yeterince olgunlaşmamış yumurta hücrelerinin laboratuar ortamında olgunlaştırılması işlemidir. Bu yöntemin başarı oranı, klasik tüp bebek uygulamalarına göre daha düşüktür.

Dünyada tüp bebek uygulaması ilk olarak 1978 yılında İngiltere’de yapılmıştır. Türkiye’de ise ilk tüp bebek tedavisi 1989 yılında Ege üniversitesinde uygulanmış ve sağlıklı bir bebek doğumu gerçekleşmiştir.

Yumurta Donasyonu Nedir?

Yumurta donasyonu, kendi yumurtaları ile gebe kalamayan (genetik olarak kısır olan yada sonradan kısıra hale gelen) kadınların, başka bir kadından yumurta nakli yaparak tüp bebek yöntemi ile gebe kalmasıdır. Yumurtayı bağışlayan kişiye donör, bu işleme ise yumurta donasyonu denir

Tüp Bebek Fiyatları

Tüp bebek fiyatları ile genel tüp bebek fiyatlarını sizler için bu başlık altında topladık. Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaç ve sarf malzemeler yurt dışından ithal edilmektedir. Bu yüzden döviz  kuru, tüp bebek fiyatlarını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Ayrıca fiyatlar, tüp bebek merkezlerinde verilen hizmetin kalitesi olmak üzere çok sayıda etkene bağlı olarak değişiklik gösterir.

Tüp bebek merkezlerinden fiyat alırken fiyata dahil olan hizmetler hakkında detaylı bilgi alınmalıdır. Fiyatları etkileyen tahlil ve ultrason gibi işlemlerin fiyata dahil olup olmadığı konusunda bilgi alınmalıdır. Ayrıca doktor tercihi yaparken detaylı araştırma yapılmalı, daha önce tüp bebek kliniğinde tedavi olup başarılı olan çiftlerden öneri alınmalıdır.Sitemizde bulununan tüp bebek merkezleri kendi ülkesindeki en iyi tüp bebek merkezi olarak kabul edilen merkezlerdir.He biri kendi ülkesindeki sağlık bakanlıklarınca denetlenmektedir.

 

Kıbrıs’taki tüp bebek merkezlerinde modern tıbbın sunduğu son teknoloji kullanılarak birçok tedavi uygulanmaktadır. Bunları tüp bebek tedavisi, cinsiyet seçimi (cinsiyet belirleme), yumurta nakli (yumurta donasyonu), sperm nakli (sperm donasyonu)Devamı...

Hemen Ara