Sperm Donasyonu (Sperm Nakli)

Bunu Oyla
(1 Oy)

Sperm donasyonu olarak da bilinen sperm nakli, çeşitli nedenlerden dolayı üreme yetisi bulunmayan erkeklerin sıklıkla başvurduğu, yaklaşık yüz senedir uygulanan bir yöntemdir.

Doğuştan ya da daha sonra üreme yetisini kaybetmiş, üremeye genetik bakımdan yahut sayıca yeterli sperm hücresi üretemeyen erkekler Kıbrıs’ta sperm donasyonu işlemi için başvurabilir. Bunun dışında çocuk sahibi olmak isteyen lezbiyen çiftlerin de bu yönteme başvurduğu görülmüştür.

Kıbrıs’ta sperm nakli işlemi için başvuran erkeklerde,  tedavi için karar aşamasının hemen öncesinde erkeğin yumurtalığı küçük bir işleme tabi tutulur. Bu işlemde Tesa ve Mikro Tesa uygulaması ile menisinde hiç sperm barındırmayan erkeğin testislerinde canlı sperm aranır. Canlı sperm hücresine rastlanmazsa, sperm donasyonu uygulamasına karar verilir.

Kıbrıs’ta sperm donörleri (vericiler) periyodik aralıklarla bulaşıcı hastalık testlerine tabii tutulmakta, her türlü sağlık taramasından geçirilmektedir.

 

Sperm Donasyonu Aşamaları Nasıl İlerliyor?

1.Aşama: Tedavi başlangıcında ve tedavi sürecinde gerekli olacak bilgileri edinmek için anne-baba adaylarından gerekli testler talep edilir.

2.Aşama: Anne-baba adaylarının genetik kimliklerine( saç, gz rengi, fiziksel ve genetik özellikler, kan grubu, etnik köken vs.) uyumlu donör (verici) araştırması yapılır. Seçilen en uygun donör geniş kapsamlı sağlık taramasından geçirilir.

3.Aşama: Anne adayının rahim ve yumurtalıkları ultrason aracılığıyla incelendikten sonra,annedeki kaliteli yumurta sayısını artırmak için ilaç tedavisine başlanır. Yeterli büyüklüğe erişen yumurtlar çatlama iğnesi ile çatılır. 36 saat sonra da olgun yumurtalar basit ve ağrısız bir işlemle toplanır.

4.Aşama: Bu aşamada, anneden toplanan yumurtalar ve donörden alınan sperm hücresi laboratuvar ortamında birleştirilerek dölleme işlemi tamamlanır.

5.Aşama: Dölleme işleminin 3. ya da 5. gününde, iyi gelişen kaliteli embriyoların anne rahmine transfer işlemi ile sperm nakli (sperm donasyonu) işlemi tamamlanır. Bu işlem de, basit ve ağrısız olarak uygulanmaktadır.

 

Sperm Donasyonu (Sperm Nakli) Fiyatları

Kıbrıs’ta Sperm donasyonu ücretleri, tüp bebek merkezlerinde yapılan tedaviye, kullanılan ilaçlara ve dozlara bağlı olarak değişmekte olup yaklaşık 5,300 Euro – 7,500 Euro arasında değişmektedir.

Sperm nakli fiyatlarına, ulaşım, konaklama gibi masraflar isteğe bağlı olarak dahil edilebilir ya da hariç tutulabilir.

Kıbrıs’taki tüp bebek merkezlerinde modern tıbbın sunduğu son teknoloji kullanılarak birçok tedavi uygulanmaktadır. Bunları tüp bebek tedavisi, cinsiyet seçimi (cinsiyet belirleme), yumurta nakli (yumurta donasyonu), sperm nakli (sperm donasyonu)Devamı...

Hemen Ara